چاپ        ارسال به دوستسخنرانی رئیس جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در کنفرانس بین الملل وحدت اسلامی

دوازدهمین وبینار از سی‌وپنجمین کنفرانس وحدت اسلامی، با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این کنفرانس، اظهار داشت: کنفرانس وحدت اسلامی، یکی از مهم‌ترین مسائل و مشکلات دنیای امروز، یعنی اختلافات مسلمانان و دعوت به وحدت اسلامی را در دستور کار خود دارد.

وی، با تأکید بر نیاز روزافزون مسلمانان به وحدت، اتحاد و همگرایی، خاطرنشان کرد: بی‌شک، پرداختن به این موضوع و سخن گفتن درباره آن ضروری است و باید علمای امت اسلامی به آن توجه جدی داشته باشند. منظور از جهان اسلام، که ما از مشکلات آن سخن می‌گوییم و خواستار وحدت آن هستیم، سرزمین‌هایی است که بیشتر مردم آنها دارای اعتقاد اسلامی هستند؛ البته مسلمانان در سراسر جهان، در پهنه‌ عالم و در همه کشورها حضور دارند، ولی منظومه‌ جغرافیایی بزرگی هم در عالم هست که بیشتر مردم آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند و این مجموعه هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر انسانی، ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند در دنیای امروز بسیار تأثیرگذار باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در ادامه، اظهار داشت: متأسفانه، کشورهای  اسلامی با وجود قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی که دارند، نتوانسته‌اند در دنیای امروز، آن گونه که انتظار می‌رود،  تأثیرگذار و نقش‌آفرین باشند.

وی با برشمردن برخی از ظرفیت‌های جهان اسلام، تصریح کرد: سرزمین‌های بسیار مهم با موقعیت‌های راهبردی و  شاهراه‌های اقتصادی در کشورهای اسلامی دیده می‌شود؛ علاوه بر این، شاهراه‌های آبی، مناطق استراتژیک و منابع طبیعی بسیار فراوان در مناطق اسلامی وجود دارد؛ از این رو، باید از همه ظرفیت‌های جهان اسلام، به ویژه منابع انسانی موجود، بهره برد.

رئیس جامعةالمصطفی، با تأکید بر اینکه دانشمندان برجسته، عالمان تأثیرگذار، نیروی انسانی کارآمد و توانایی‌ها و ظرفیت‌های اقتصادی متنوع و گسترده کشورهای اسلامی می‌تواند به تشکیل «بلوک قدرتمند سیاسی» منجر گردد، اذعان داشت: متأسفانه، به دلیل اختلافات موجود، جهان اسلام نتوانسته است و در حال حاضر نمی‌تواند تأثیرگذاری مورد انتظار را در معادلات عالم داشته‌ باشد؛ باید توجه داشت بیش از پنجاه کشور اسلامی، به ویژه در قرن اخیر و پس از جنگ اول و دوم بین‌الملل شکل گرفته‌اند، ولی در عین حال، به دلیل برنامه‌ریزی‌های دشمن و شاید غفلت‌هایی که از جانب کشورهای اسلامی بروز کرده است، شاهد تنش‌ها و اختلافاتی در میان این کشورها هستیم که حتی گاهی به منازعات و جنگ‌های خونین هم منجر شده است.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر شاهد بودیم که جنگ‌های خون‌باری در دنیای اسلام رخ داد؛ جنگی که صدام ضد ایران اسلامی آغاز کرد، با تحریک و حمایت دیگران بود و به هر حال، جنگ خسارت‌باری به دنیای اسلام تحمیل نمود و خسارات فراوانی به ملت ایران، ملت عراق و منطقه وارد کرد؛ نمونه دیگر از این منازعات، که به جنگ و درگیری خونین منجر شد، اشغال کویت به دست صدام بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی، با اشاره به جنگ یمن نیز یادآور شد: امروز هم شاهد این نمونه از جنگ‌ها هستیم. دخالتی که دولت سعودی در یمن و ضد مردم مظلوم یمن انجام داده است و هر روز شاهد قتل عام ده‌ها انسان بی‌گناه هستیم، از این نمونه است؛ اینها منازعات تلخی است که در دنیای اسلام شاهدیم؛ دشمنان دنیای اسلام هم بیشترین بهره را از این اختلافات، واگرایی‌ها و تنش‌ها برده‌اند.

رئیس جامعةالمصطفی در خصوص جنایات رژیم اشغالگر قدس نیز گفت: رژیم صهیونیستی، که با حمایت قدرت‌های استکباری در منطقه استقرار پیدا کرده است، بیشترین استفاده را از اختلافات بین کشورهای اسلامی و مسلمانان می‌برد و خود را تقویت می‌نماید و به دنبال ایجاد مشروعیت برای خود است.

وی، در ادامه، خاطرنشان کرد: برخی تفاوت‌ها، تنوع‌ها، اختلافات به صورت طبیعی در میان منظومه‌ بزرگ دنیای اسلام وجود دارد، همانند تفاوت‌های نژادی، تفاوت‌های زبانی، تفاوت‌های قومیتی و حتی تفاوت‌های مذهبی، ولی باید توجه داشت مذاهب اسلامی می‌توانند با وجود تفاوت‌ها، برادرانه در کنار هم زندگی کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی غفلت مسلمانان را موجب سوءاستفاده دشمن از این تفاوت‌ها دانست و تصریح کرد: دشمنان اسلام می‌توانند با سوءاستفاده از تعصبات مذهبی، قومی، نژادی و زبانی، دنیای اسلام را درگیر اختلافات پیچیده‌ای نمایند.

وی نظام‌های وابسته به استکبار جهانی را منشأ تنش، اختلاف، منازعه و درگیری در جهان اسلام دانست و ابراز داشت: جریان‌های تکفیری، که به ویژه در سال‌های اخیر در منطقه‌ ما رشد کردند، خسارت‌های فراوانی ایجاد نمودند و ضربات مهلکی به جهان اسلام وارد ساختند، در حالی که این اختلافات و تنوع‌ها می‌تواند ظرفیت ایجاد نماید. ما دین، فرهنگ و نیازهای مشترک داریم، همسایگان و همکیشان یکدیگر هستیم و باید به سمت همگرایی و تشکیل اتحادیه‌ها، پیمان‌ها و همکاری‌ها حرکت کنیم.

رئیس جامعةالمصطفی راه حل غلبه بر تنش‌ها و درگیری‌ها را درک درست تنوع‌ها و حرکت کردن به سمت هم‌افزایی و توسعه‌ همکاری‌ها خواند و یادآور شد: همکاری‌های فرهنگی، علمی، رسانه‌ای، سیاسی و... می‌تواند عامل مهمی برای ایجاد وحدت شود. کنفرانس وحدت اسلامی باید بکوشد اتحاد و همگرایی را به مطالبه‌ امت اسلامی و جهان اسلام تبدیل کند؛ امروز ما بیش از هر زمان دیگری به اتحاد و وحدت نیاز داریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در پایان، جمهوری اسلامی ایران را پرچم‌دار اتحاد امت اسلامی خواند و خاطرنشان کرد: همه ما باید قدردان جمهوری اسلامی ایران باشیم که با وجود همه‌ فشارهایی که در این سال‌ها وجود داشته، برای گسترش وحدت و اتحاد میان امت اسلامی و زنده نگه داشتن مقاومت اسلامی تلاش جدی داشته است.


٠٩:٤٤ - دوشنبه ٣ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ١١٩٤٦٦    /    تعداد نمایش : ٢٧٠خروج
saja

سامانه جامع آموزش

sampa

سنجش و پذیرش

sampa

کتابخانه

sampa

نشریات