چاپ        ارسال به دوست

رسانه در ذات حوزه هاي علميه نهفته شده است

مدیر حوزه های علمیه گفت: به عنوان مدير حوزه و مجموعه نهادهاي مديريتي آن، آماده هستيم تا ضمن تبيين انتظارات و توقعات خود، هم افزايي هاي هدفمند و تاثيرگذار با رسانه ملي را پيگيري كنيم.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، آیت الله عليرضا اعرافي، مديرحوزه هاي علميه در نشست مشترک حوزه های علمیه با سازمان صداو سیما که در قم برگزار شد، با بيان اينكه رسانه ملي تاثير بسزايي در دستاوردهاي انقلاب اسلامي دارد، گفت: همه بايد قدردان خدمات رسانه ملي در گسترش پيام اتقلاب اسلامي، معارف و ارزش هاي ديني باشيم.

وی در ادامه به جايگاه و منزلت شهر مقدس قم و نيز سرمايه هاي عظيم فكري و معرفتي اين شهر اشاره و تصريح كرد: طلبه هاي بسياري در شهر مقدس قم از تمام شهرهاي ايران و نيز 130 كشور جهان حضور دارند كه اكثر آنها جزو نخبگان و استعدادهاي برتر به شمار مي روند.

مديرحوزه هاي علميه سراسر كشور با اشاره به اين كه 50 هزار نفر از 130 كشور جهان در حال تحصيل در جامعه المصطفي العالميه هستند، خاطرنشان كرد: در اين دانشگاه بالغ بر 200 رشته و گرايش در مجموعه نهادهاي حوزوي ارائه مي شود كه بيش از 10 هزار استاد و پژوهشگر در اين عرصه هاي علم فعاليت و قلم فرسايي مي كنند.

آیت الله  اعرافي، جمع آوري محصول علوم انساني با نگاه اسلامي را از برجسته ترين فعاليت هاي مراكز ديني شهر مقدس قم دانست و يادآور شد: بيش از 300 مجموعه و نهاد در شهر قم فعاليت مي كنند و بيش از صد مجله به عنوان مجلات حوزوي، مجوزهاي خود را اخذ كرده اند و مي توان از محتواي آنان بهره برد.

مديرحوزه هاي علميه سراسر كشور با تأكيد بر اين كه شهر مقدس قم در ايران و جهان تاثيرگزار است، خاطرنشان كرد: حوزه هاي علميه به معناي نو و جديد ان چند سالي است كه به حوزه رسانه ورود كرده اند و بايد گفت كه رسانه به معناي كهن آن در ذات حوزه هاي علميه، نهفته شده است.

وی، نقش آفريني دانش آموختگان جامعه المصطفي در 300 انجمن علمي و فرهنگي و راه اندازي شبكه هاي مختلف فرهنگي و رسانه اي را يكي از دستاوردهاي ارزشمند اين دانشگاه عنوان كرد و يادآور شد: در دوره جديد مديريت حوزه هاي علميه، بر اساس منشور روحانيت و اسناد بالادستي، حوزه بايد بتواند خود را در فضاي مجازي و رسانه، بازسازي و باز آفريني كند و در طراحي رشته ها و دوره هاي مهارتي مرتبط، گام هاي مستحكمي بردارد.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه بازنمايي انديشه حوزه در فضاي رسانه و فضاي مجازي را يكي از تاكيدات برنامه اي حوزه هاي علميه برشمرد و اذعان داشت: حوزه هاي علميه آماده هم انديشي و هم افزايي با رسانه ملي هستند.

آیت الله  اعرافي تصريح كرد: به عنوان مدير حوزه و مجموعه نهادهاي مديريتي آن، آماده هستيم تا ضمن تبيين انتظارات و توقعات خود، هم افزايي هاي هدفمند و تاثيرگذار با رسانه ملي را پيگيري كنيم.

دكتر علي عسكري نیز در این دیدار با بيان اينكه بر اساس آخرين نظرسنجي مركز پژوهش و سنجش افكار صداوسيما در ماه رمضان امسال بيش از 32درصد مخاطبان پخش زنده قرائت هاي ترتيل قرآن كريم را از شبكه هاي راديويي و تلويزيوني دنبال مي كردند خاطرنشان كرد: رسانه ملي اهتمام ويژه اي به پوشش مناسك اسلامي دارد و تمام اين برنامه ها به صورت زنده پوشش داده مي شوند تا مخاطبان داخلي و خارجي در دوردست ترين نقاط دنيا هم بتوانند از قرآن كريم و معارف اسلامي بهره كافي را ببرند.

رئيس رسانه ملي با تاكيد بر اينكه صداوسيما حداكثر تلاش خود را مي كند تا اسلام و معنويت را گسترش دهد تصريح كرد: با توجه به تهاجم گسترده رسانه ها نسبت به گذشته بايد از ارزش هاي اسلامي حفاظت كرد و بر همين اساس در تمام شبكه هاي راديويي و تلويزيوني داخلي و برون مرزي به توليد مطالب و محتواي دقيق دين و اخلاق توجه ويژه داريم و براي اين كار از سخنرانان درجه يك و مسلط استفاده مي كنيم. او افزود: امروز به واسطه دارا بودن شبكه هاي پر مخاطب راديويي و تلويزيوني برون مرزي از جمله راديو اينترنتي «هوسا» در نقاط دوردست دنيا از جمله آمريكاي لاتين، قرآن كريم و معارف اسلامي را تبليغ مي كنيم و مركز مديريت حوزه علميه قم و جامعه المصطفي با تربيت نيروهاي مومن و انقلابي مي تواند در اين مسير ياريگر رسانه ملي باشد.

دكتر علي عسكري با اشاره به ويژگي هاي منحصر به فرد شهر مقدس قم و تربيت طلاب در حوزه هاي علميه گفت: بايد پايه هاي يك حركت بلندمدت براي گسترس معارف اسلامي با استفاده از ظرفيت هاي حوزه علميه و جامعه المصطفي گذاشته شود.

رئيس رسانه ملي با تاكيد بر اينكه بايد كساني را كه بتوانند موضوعات معرفتي را به بهترين وجه به مخاطبان ارائه نمايند، تربيت كنيم تصريح كرد: به رغم كارشكني هاي دشمنان، با تلاش هاي مركز مديريت حوزه هاي علميه و جامعه المصطفي، شجره طيبه قرآن كريم و معارف اسلامي در شهر قم براي تربيت نيروهاي فرهيخته و اثرگذار، هر روز رشد مي كند و اميدوارم كه در تربيت طلاب موفق و اثرگذار موفق باشيد. رئيس رسانه ملي با اشاره به اينكه با همكاري جامعه المصطفي مي توان نهضت رسانه اي را در عرصه هاي بين المللي ايجاد كرد افزود: براي تربيت انسان هاي رسانه اي بايد كارگاه هاي دانش افزايي مختلفي را با رويكردهاي متنوع برنامه ريزي و عملياتي كرد.

علي عسكري با بيان اين كه حوزه هاي علميه پايه گسترش اسلام و مباني اهل بيتي است، خاطرنشان كرد: در عصر كنوني شهر مقدس قم كانون انديشه الهي و از مهمترين پايگاه هاي نشر مباني ديني و الهي به شمار مي رود. رئيس رسانه ملي عنصر انسان و نوع ارائه محتواي ارزشمند را از مهمترين پايه هاي انتقال معارف دانست و يادآور شد: آشنايي با مهارت هاي انتقال محتوا از مهمترين نيازهاي كنوني رسانه ملي به شمار مي رود و بايد در اين زمينه همكاري ويژه با حوزه علميه داشته باشيم. بايد قدردان خدمات رسانه ملي باشيم.


١٣:٣٠ - شنبه ٢ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٩٣٨٠٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٢٧خروج
saja

سامانه جامع آموزش

sampa

سنجش و پذیرش

sampa

کتابخانه

sampa

نشریات