چاپ        ارسال به دوست

نشست علمی نقد ترجمه های قرآن کریم

نشست علمی نقد ترجمه های قرآن کریم، در سالن شهید صدر مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، در این نشست علمی، حجت الاسلام طالبیان، برگزاری جلسات بررسی ترجمه های قران کریم را مغتنم دانست و اظهار داشت: ما در بحث دقت ترجمه و بازتاب معانی کلام عرب به زبان فارسی و سایر زبان ها با مشکلات مختلفی مواجه هستیم. هم اکنون، ترجمه های گوناگونی از قران کریم وجود دارد که قریب به اتفاق آنها خالی از مشکلات ترجمه ای نیستند.

وی، عدم تسلط مترجم به قواعد و ادبیات عرب را یکی از دلایل اصلی مشکلات ترجمه قرآن دانست و گفت:در میان ترجمه های موجود، ترجمه های قرآن کریم از شرایط بهتری برخوردار است اما در ترجمه سایر متون مانند نهج البلاغه، مشکلات بسیار بیشتری مشاهده می شود.

سخنران نشست، مشکلات ترجمه های قرآن کریم به سایر زبان ها را نسبت به زبان فارسی بسیار وخیم تر دانست و گفت: طلاب غیرایرانی جامعه المصطفی فرصت خوبی در اختیار دارند که ترجمه های قرآن کریم به زبان خود را به دقت مورد بررسی و ارزیابی مجدد قرار دهند و در رفع مشکلات آنها کوشش نمایند.

در ادامه، حجت الاسلام خداوردی، تفاوت های زبان فارسی و عربی، عدم دقت به قواعد دستوری قرآن کریم توسط مترجم، استناد به ترجمه های گذشته بدون بررسی اشکالات موجود در آنها و به طور کلی، بی توجهی به ترجمه قرآن کریم در میان جامعه علمی را از موجبات وجود اشکالات در قرآن کریم برشمرد.

وی افزود: مترجمان در بیشتر مواقع با دید تساهل و تسامح وارد بحث ترجمه می شوند و دقتی که علما در فقه، تفسیر و سایر علوم دارند را در ترجمه قرآن کریم مبذول نمی دارند.

شایان ذکر است در ادامه این نشست، سخنرانان با ذکر نمونه های از ترجمه های آیات قرآن کریم، به نقد و بررسی و بیان مشکلات موجود در این ترجمه ها پرداختند.


١٣:٥٠ - چهارشنبه ٢٥ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٩١٢٠٦    /    تعداد نمایش : ٧٥٣خروج
saja

سامانه جامع آموزش

sampa

سنجش و پذیرش

sampa

کتابخانه

sampa

نشریات