چاپ        ارسال به دوست

دیدار رئیس و معاونان مرکز ملی فضای مجازی با رئیس جامعةالمصطفی

دیدار رئیس و معاونان مرکز ملی فضای مجازی با رئیس جامعةالمصطفی

رئیس و معاونان مرکز ملی فضای مجازی در دیدار با رئیس جامعةالمصطفی، نیازهای مطرح‌شده در فضای مجازی و وظیفه نهادهای علمی و دینی، به ویژه جامعةالمصطفی را در پاسخ‌گویی به این نیازها بررسی کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، رئیس جامعةالمصطفی در دیدار رئیس و معاونان مرکز ملی فضای مجازی، ضمن گرامیداشت ایام پیروزی انقلاب اسلامی، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های بین‌المللی جامعةالمصطفی، نیروی انسانی را برجسته‌ترین سرمایه جامعةالمصطفی برشمرد و ابراز داشت: تنوع ملیتی جامعةالمصطفی در دنیای کنونی کم‌نظیر است و در عین توجه به رویکردهای بین‌المللی، زمینه گردهمایی مشتاقان معارف ناب الهی را از ملیت‌های متنوع جهانی فراهم نموده است.

وی با بیان این که به نسبت تنوع ملیتی، زبان‌های مختلفی در جامعةالمصطفی مورد توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: دانش‌پژوهان و دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی فعالیت‌های علمی خود را ناظر به چهل زبان زنده دنیا پیگیری می‌کنند و  انجمن‌های علمی و فرهنگی طلاب المصطفی، شبکه منسجمی در عرصه‌های علمی و فرهنگی ایجاد نموده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی به گستره حضور جامعةالمصطفی در کشورهای مختلف جهان اشاره نمود و اظهار داشت: زبان فارسی، عنصری مهم در اتصال فرهنگی، فکری و گفتمانی است که دانش‌پژوهان المصطفی از این سرمایه در ارائه مبانی الهی بهره‌گیری می‌کنند.

رئیس جامعةالمصطفی با بیان این که هیچ نهادی در ایران، چنین کارنامه پرباری در برگزاری کرسی‌های زبان فارسی ندارد، یادآور شد: کسانی که در فضای برآمده از انقلاب اسلامی با زبان فارسی آشنا می‌شوند، پیوند عمیق فرهنگی با گفتمان انقلاب اسلامی برقرار می‌کنند.

وی تربیت نیروی توانمند و دارای قابلیت‌های علمی را برای نقش‌آفرینی در گستره گیتی، از رسالت‌های مهم جامعةالمصطفی برشمرد و اذعان داشت: جامعةالمصطفی درب‌های علم و معنویت را به روی تمام مردم عالم و علاقه‌مندان معارف الهی گشوده و در این مسیر، فعالیت‌های علمی و آموزشی خود را منحصر به مذهب و دین ویژه‌ای نکرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی ضمن اشاره به ظرفیت‌های عصر نوین و لزوم بهره‌گیری از ظرفیت فضاهای ارتباطی جدید، به ویژه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، تصریح کرد: جامعةالمصطفی از سرمایه بزرگی برای حضور در عرصه مجازی برخوردار است و این پیوند را ناظر به نیازهای دنیای کنونی دنبال می‌کند.

رئیس جامعةالمصطفی با تأکید بر این که برای حضور در فضای فرهنگی جهان، نیازمند برنامه‌ریزی گسترده هستیم، خاطرنشان کرد: دانشگاه مجازی المصطفی از ظرفیت بالایی برای ارائه آموزش‌های جدید در بستر فضای مجازی برخوردار است و با توجه به تنوع و دایره مخاطبانی، از پیشتازترین مجموعه‌های آموزشی در این عرصه به شمار می‌رود.

وی دانشگاه مجازی المصطفی را از محورهای توسعه‌ای المصطفی برای ترسیم فعالیت‌های آموزشی پیش رو عنوان کرد و اذعان داشت: با توجه به رشد ابزارهای رسانه‌ای در عصر جدید و دسترسی روزافزون آن به جوامع انسانی، آموزش‌های مجازی می‌تواند با در هم تنیدن مرزهای جغرافیایی، حضور چشمگیر آموزشی در گستره گیتی رقم زند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن تأکید بر لزوم راه‌اندازی گروه رسانه و ارتباطات در عرصه‌های پژوهشی، تصریح کرد: حوزه‌های پژوهشی نیازمند اطلاعات و دانش پیشینی است که با توجه به سابقه و گستره حضور تخصصی حوزه‌های علمیه در عرصه فضای مجازی، بستر مناسبی برای این مهم وجود دارد و ارتقای آن نیازمند گسترش همکاری‌ با نهادهای علمی شورای عالی فضای مجازی کشور است.

رئیس جامعةالمصطفی ضمن تأکید بر عملیاتی‌سازی تک تک محورها و بندهای تفاهم‌نامه منعقد شده بین جامعه المصطفی و شورای عالی فضای مجازی یادآور شد: برای پیگیری مداوم امور نیاز است کارگروه مشترکی بدین منظور راه‌اندازی شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی‌ نیز در ادامه این جلسه، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های شورای عالی فضای مجازی کشور به عنوان شورای فراقوه‌ای ، خاطرنشان کرد: دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی کشور برخلاف رویه دبیرخانه دیگر شوراهای عالی کشور شکل گرفته است و نقش هماهنگ‌کننده و مدیریت فضای مجازی را بر عهده دارد.

وی با بیان این که متأسفانه دانشگاه‌های جهان اسلام آن گونه که باید، وارد عرصه جریان‌سازی فکری در عرصه فضای مجازی و ایجاد دغدغه‌مندی در ملت‌ها و نخبگان دانشگاهی نشده‌اند، بیان نمود: برآنیم تا در عرصه پژوهش و شکل‌گیری درس‌های خارج فقه و اصول حوزه، کارگروه‌های تخصصی مختلف مسئله‌شناسی در حوزه و دانشگاه شکل گیرد و به حساسیت‌های موضوع توجه شود.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی، فضای مجازی را رکن جهانی شدن دانست و اذعان داشت: تضعیف مرزهای سیاسی و جغرافیایی، از ثمرات گسترش روزافزون فضای مجازی است؛ از این رو، باید به الزامات و نیازهای این عرصه توجه نماییم و در حوزه گفتمان‌سازی نقش‌آفرینی گسترده‌ای داشته باشیم.


٠٨:٠٠ - شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ١١٠٧٢٩    /    تعداد نمایش : ٣٨٠١خروج
saja

سامانه جامع آموزش

sampa

سنجش و پذیرش

sampa

کتابخانه

sampa

نشریات