» English » فارسی
» Français » العربية
» Русский » اردو
 
صفحه اصلی > پیام رئیس جامعة المصطفی به مناسبت سال نو 
گروه خبر: «آیت‌‌‌الله اعرافی»،‌ رئیس جامعه‌المصطفی،‌ به مناسبت آغاز سال نو، پیامی صادر کرد.
به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، متن پیام مزبور بدین شرح می‌باشد:
بسم‌الله‌الرحمن‌ الرحيم و به نستعين انه خير ناصر و معين و صلي‌الله علي محمد و آله‌الطاهرين
فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت و فصل رویش گل و گیاه و جوشش نشاط و حیات را به همة کارگزاران خدوم المصطفی، اعم از استادان، مدیران و کارکنان گرامی در داخل و خارج، شادباش و تبریک می‌گویم و سالی سرشار از شادکامی و کامیابی و توفیق و تعالی را برای یکایک دوستان و خانواده‌های محترم شما و نیز همة طلاب و فضلای غیرایرانی و ایرانی و خانواده‌های ارجمند آنان، از ذات اقدس احدیت مسئلت می‌نمایم و امیدوارم در پرتو امداد الهی و عنایات نبوی و ولوی و توجهات حضرت ولی‌عصر(عج)، سال جدید برای خانوادة بزرگ المصطفی در داخل و خارج، سال پیشرفت، اعتلا، جهش و بالندگی باشد، فرصت را مغتنم شمرده، نکاتی را مصدع می‌شوم:
یکم: مجدداً و مکرراً بر اصل «همگامی با مبانی و ارزش‌های انقلاب اسلامی» و هدف‌گیری «احیای تمدن اسلامی» تأکید می‌ورزم؛ انقلاب اسلامی دارای اهداف، مبانی، اصول، ارزش‌ها، چارچوب‌ها، خط‌مشی‌ها و الگوهای واضح و روشن است. این عناصر و مؤلفه‌ها برآمده از اسلام عزیز و اندیشه‌های تابناک امام راحلو مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)است و المصطفی، ضمن پافشاری بر این راه روشن و صراط مستقیم، از هر چه با آن فاصله دارد، بیزار و بیگانه است. بیداری اسلامی و موج خیزش ملت‌های مسلمان، برآمده از روح اسلام و انقلاب اسلامی و معطوف به بازیابی هویت اسلامی و بازسازی تمدن اسلامی است و بدیهی است که ما هم در کنار همة مسلمانان و آزادی‌خواهان جهان خواهیم بود.
دوم: بیت‌الغزل آموزه‌های دینی و سخنان اولیای دین و سلف صالح برای طلاب و فضلا و استادان و همة همکاران، تقویت بنیادهای اعتقادی و نگرش توحیدی و اهتمام به رشد و تعالی اخلاقی و معنوی است. اولویت سال جاری، «تربیت اخلاقی و معنوی» طلاب و دانش‌پژوهان اعلام شده است، ولی دست‌یابی به این آرمان و آرزوی بزرگ، بدون تخلق و خودسازی مدیران و کارگزاران و استادان میسر نخواهد بود. آنگاه المصطفی در مسیر درست خود حرکت خواهد کرد که اخلاق و تربیت در صدر برنامه‌ها و مورد عنایت همة دست‌اندرکاران باشد و الگوی شخصیت اسلامی و ایمانی و حوزه‌ای در منش و رفتار همة ما جلوه‌گر باشد.
سوم: «اهتمام به تعالی سازمانی» و «بهسازی روش‌ها و فرایندهای اداری» و «افزایش فرهنگ کار جمعی و همکاری میان‌بخشی» و «عنایت به اخلاق سازمانی»، اصول بسیار مهم در فرهنگ سازمانی است و همة بخش‌ها و تمام کارکنان و کارگزاران و استادان ارجمند باید بدان توجه اکید نمایند و محور و مقصد برنامه و عمل خود را خدمت صادقانه و روان و آسان به طلاب و فضلا و محققان و استادان غیرایرانی و تحصیل رضایت آنان و تمهید زمینه‌های رشد و پیشرفت همه‌جانبة آنان قرار دهند. روابط دوستانه و صمیمانه با همة آنان براساس وظیفة الهی و تکلیف سازمانی باید مطمح نظر همة ما باشد و شیوه‌های اداری و روش‌های رفتاری باید براساس آن تنظیم و مستمراً بازسازی و اصلاح شود.
چهارم: پرورش روحیه و تقویت فرهنگ همفکری و همکاری و نقد فعال و مشارکت در برنامه‌ها و نقدپذیری، در طلاب و فضلا و نیز کارکنان و کارشناسان و استادان، اصل بنیادین دیگری است که باید آن را دنبال نمود و زمینه‌های تعامل و نقد سازنده را میان بخش‌ها فراهم کرد. پویایی و نشاط مجموعة بزرگی مانند المصطفی بدون تفکر خلاق و نقد فعال و پیشنهاد کارا میسر نیست؛ هنگامی می‌توان با شتاب به سوی اهداف بلند حرکت کرد که همة بخش‌ها و افراد در این سفر و پرواز، همدل و همگام باشند و به ویژه هر نهاد آموزشی و تربیتی باید از آرا و انظار و اندیشه‌ها و پیشنهادهای فراگیران و طلاب بهره جوید. اکنون، وقت آن رسیده است که روند بهره‌گیری و مشارکت طلاب و فضلای غیرایرانی در همة بخش‌ها، شتاب گیرد و هویت و وجهة بین‌المللی المصطفی با افزایش حضور و مشارکت غیرایرانی‌ها و اندیشه‌های آنان، ارتقا یابد.
پنجم: مسئولان و کارگزاران المصطفی و به ویژه نمایندگان و کارگزاران و استادان المصطفی در خارج کشور، نماد اسلام و حوزه و انقلاب اسلامی‌اند و این امر، مسئولیت همة ما به ویژه واحدهای وابسته و پیوسته و همکار را در خارج کشور مضاعف می‌سازد. باید در منش، روش، رفتار، گفتار، سلوک و آداب همة دوستان روح و سبک روحانی و فرهنگ انقلابی حاکم باشد و شأن و منزلت انتساب به نهادی حوزه‌ای و مرتبط با انقلاب اسلامی و رهبری معظم آن، رعایت و صیانت شود و با تقوا و پارسایی، این نهاد و وابستگان آن از آسیب‌ها مصون بماند و نیز باید با عنایت به مخاطرات گوناگون موجود و در پیش رو، هوشمندانه برنامه‌ریزی و اقدام نمود.
ششم: سال 1390ش باید سال «تکمیل زیرساخت‌ها و بنیادهای سازمان» در اسناد راهبردی عام و منطقه‌ای و نخستین سند برنامة پنج ساله و قوانین و مقررات و ضوابط و آیین‌نامه‌ها و «بازنگری و تکمیل نظام‌های آموزشی و تربیتی و پژوهشی و تبلیغی و منابع انسانی و پشتیبانی و ارتباطی» باشد و همزمان «نظام ارزش‌یابی و رتبه‌بندی‌ها و نظارت برنامه‌ای»، از سوی سازمان مرکزی برای همة واحدهای داخل و خارج، استقرار و ارتقا یابد.
هفتم: المصطفی برای تحقق اهداف بلند خود، باید با نگاه ستادی و فراسازمانی، از همة ظرفیت‌ها بهره گیرد و از توان و استعدادهای موجود در بخش‌های گوناگون در داخل و خارج غفلت نورزد. برای این امر باید از سرمایة‌ علما و فضلا و محققان و استادان غیرایرانی در داخل و خارج استفاده و نسبت به تقویت و توسعه مدارس و مؤسسه‌‌های پیوسته و تحت اشراف در داخل و خارج اقدام کرد و نیز ظرفیت بزرگ مؤسسه‌های فرهنگی و پژوهشی و انجمن‌های فرهنگی و پژوهشی علما و فضلا و طلاب غیرایرانی را شناسایی و حمایت کرد و در گسترش همکاری با حوزه‌ها و مراکز علمی در جهان کوشا بود.
هشتم: برای تحقق شعار «هر گروه، یک مدرسه» و ارتقای نقش آموزشی و تربیتی و اخلاقی و پژوهشی گروه‌ها و استادان محترم، همة بخش‌ها باید برنامه‌ریزی و تلاش نمایند. نقش و سهم محوری مدارس و گروه‌ها و به ویژه استادان محترم، اقتضای جدیت فزون‌تر این بخش‌ها و حمایت سازمان مرکزی دارد. زمینه‌های ایفای نقش برتر و انجام این رسالت و ادای امانت باید فراهم شود.
نهم: زیرساخت‌ها و بنیان‌ها و منابع انسانی و مالی پژوهش و تحقیق تا حد زیادی فراهم شده است، ولی هنوز تا جایگاه مناسب و رتبة مورد انتظار فاصلة زیادی وجود دارد. همة بخش‌های ذی‌ربط برای بهره‌گیری از این سرمایة بی‌بدیل و منابع و ظرفیت بی‌نظیر، باید بسیج شوند. کاروان پژوهش و تولید اندیشه و نظریه‌پردازی و آفرینش آثار فاخر به زبان‌های گوناگون، باید با شتاب بیشتر و اتقان فزون‌تر به پیش رود و المصطفی باید در صحنة جهانی و گفتمان‌های بین‌المللی و در عرصة نشر و تولید و همایش‌ها و مجلات خوش بدرخشد و مراکز و انجمن‌های پژوهشی، پایان‌نامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشی، محققان و مؤلفان و مترجمان، تحصیلات تکمیلی و سایر امور مرتبط، سرمایه‌های بزرگی است که باید هماهنگ و منسجم به کار گرفته و شکوفا شوند.
دهم: واحدهای خارج کشور، نیازمند حمایت و مراقبت و عنایت بیشتر است. نظام‌مندی و استانداردسازی و ارتقای آنها، از اولویت‌های اساسی سال جاری و چند سال در پیش‌روی ما است و نباید به هیچ بهانه‌ای از آن غفلت ورزیم و از فرصت‌های موجود در جهان باید بهره گرفت و نظام‌های آموزشی و ساختار سازمانی و منابع انسانی و فضاهای آموزشی و خدماتی آنها باید سامان یابد.
برخی از موضوعات مهم و قابل توجه دیگر را فهرست‌وار یادآوری می‌نمایم:
1. همکاری در بازسازی نظام جامع آموزش؛
2. اهتمام به امور خانواده و فرزندان طلاب؛
3. عنایت ویژه به طرح‌های عمرانی؛
4. توجه به زیرساخت‌های تبلیغ و زمینه‌سازی و حمایت از مهاجرت علما و فضلا.
در پایان، همة دوستان را به رعایت احکام و تکالیف و برنامه‌های ابلاغی در بودجه 1390ش و نیز سایر توصیه‌های آخرین جلسه شورا فرامی‌خوانم و امیدوارم با مجاهدت خالصانه و همکاری صمیمانه و تلاش مجدانة همة اشخاص و بخش‌ها، شاهد سالی سرشار از پیشرفت و شکوفایی و ارتقای کیفیت همة برنامه‌ها، باشیم و از خدمات ارزندة یکایک عزیزان سپاس‌گزارم.             
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته
علیرضا اعرافی
فروردین‌ماه 1390