» English » فارسی
» Français » العربية
» Русский » اردو
 
صفحه اصلی > «آیت‌الله اعرافی»، رئیس جامعه‌المصطفی، در همایش «وجدان بیدار» 
گروه خبر: «آیت‌الله اعرافی»، رئیس جامعه‌المصطفی، در همایش «وجدان بیدار»، که با حضور اعضای کاروان اعزامی به غزه، در سالن همایش‌های دفتر تبلیغات برگزار شد، این کاروان را نمادی از وجدان‌های بیدار انسانی توصیف کرد.
به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، در این همایش، ایشان، ضمن خیرمقدم به کاروان غزه، به نمایندگی از حوزة علمیة قم، علما، بزرگان، مراجع تقلید و نهادهای علمی و دینی این شهر، به سه نکته اشاره کرد و در این باره اظهار داشت: «شما، اکنون، در قم به سر می‌برید. قم، پایگاه علم و مبارزه با ستم می‌باشد. پنجاه سال پیش، در قم، امام خمینی(ره) فریاد مبارزه با اسراییل و ستمی را که بر فلسطین می‌رود، بلند کردند. رهبر کبیر انقلاب اسلامی، در مدرسة فیضیه و در حضور شمار زیادی از شرکت‌کنندگان در عزای حسینی، فریاد زدند که اسراییل، غدة سرطانی است و همة جوامع بشری باید با آن مقابله نمایند».
آیت‌الله اعرافی، با بیان این که در حضور کسانی که از همة ادیان، مذاهب و افکار گرد یکدیگر جمع شده‌ند، باید فرادینی، فرامنطقه‌ای و فراملیتی بود و بر بعد انسانی تأکید ورزید، خاطرنشان ساخت: «کیست که در برابر ستم به فلسطین، که ستم بر همة عالم به شمار می‌رود، نگرید و احساس اندوه نکند؟! در داستان فلسطین، صهیونیست‌ها در ردیف نخست اتهام قرار دارند و نیز بسیاری از دولت‌های غربی پشتیبان آنان بوده‌اند».
ایشان، با تأکید بر این که هر ظلم و جنایتی که به ذهن ما خطور می‌کند، در پروندة قطور اسراییل دیده می‌شود، برخی از جنایات رژیم صهیونیستی را در شصت‌ سال گذشته، بدین ترتیب برشمرد:
غصب سرزمین مردم فلسطین، حمله به کشورهای مجاور مانند لبنان و سوریه و اشغال سرزمین آنها، قتل عام مظلومان و مردان و زنان غیرمسلح، ترور رهبران فلسطین و مردم عادی این کشور، تضییع حقوق شهروندی، نقض مقررات جامعة جهانی، به‌کارگیری سلاح‌های مرگ‌بار، ایجاد زرادخانة عظیم تسلیحاتی، انباشتن سلاح‌های شیمیایی و اتمی، محاصرة غزة مظلوم و... .
وی افزود: «از این غصه‌دارتر، حمایت امریکا و غرب از جنایت‌های بی‌رحمانة بر ضد انسان‌هاست. انگلیس و امریکا در بیش از شصت سال گذشته، در همة ابعاد از اسراییل دفاع کرده‌اند. پشتیبانی از اسراییل، بر حمایت‌های اقتصادی، سیاسی و نظامی امریکا، انگلیس و دولت‌های غربی استوار شده است».
رئیس جامعه‌المصطفی تصریح نمود: «سالانه، میلیاردها دلار به اسراییل کمک اقتصادی می‌شود. همچنین همة تسلیحات پیشرفته و مجهز در اختیارش قرار می‌گیرد و با حمایت امریکا، در قلب خاورمیانه، مسابقة تسلیحاتی و تسلیحات اتمی به راه افتاده است. حمایت‌های سیاسی از اسراییل مانند وتو کردن قطع‌نامه‌های سازمان ملل و حضور در کنار اسراییل در مجامع جهانی نیز انجام می‌شود. از سوی دیگر، باید به حمایت‌های تبلیغاتی همه‌جانبه اشاره کرد».
آیت‌الله‌ اعرافی حاضران و همة ملیت‌های حاضر در صحنه و نیز وجدان بشری را به انصاف و داوری فراخواند و اظهار داشت: «آپارتاید ناپسند بود. بسیاری از وقایع دیگری که در گوشه و کنار جهان رخ داده است، نمادی از ستم به شمار می‌روند، ولی بزرگ‌ترین ظلم، ستمی است که بر ملت فلسطین روا داشته می‌شود».
ایشان تأکید کرد: «عملا، بزرگان و همة قم در مسیر مبارزه با ستم قرار دارند و دل آنان همراه این کاروان می‌باشد. اکنون، علما و بزرگانی از صد کشور دنیا در قم حضور دارند که با شما اعلام همبستگی می‌کنند».
وی، با بیان این که قم، پایگاه انقلاب اسلامی است و انقلاب اسلامی ایران در کنار مظلومان عالم می‌باشد، به مناسبت زمانی برپایی این همایش اشاره کرد و گفت:‌ «شما در محرم و مصادف با عزای حسینی و قیام بزرگ امام حسین(ع) بر ضد ستم‌ دستگاه بنی‌امیه به سوی غزه به راه‌ افتاده‌اید. آن حضرت می‌فرمایند: "اگر در هیچ جای دنیا جایی برای من وجود نداشته باشد، از مبارز با ستم دست برنخواهم داشت"».
آیت‌‌‌الله اعرافی عاشورای حسینی را مکتب مبارزه با ستم و الها‌م‌بخش همة آزادگان جهان از همة ادیان و مذاهب برشمرد و ابراز کرد: «از سوی دیگر، اجتماع شما، از ملیت‌ها و صاحبان افکار، ادیان و اندیشه‌های گوناگون به وجود آمده و زیبایی حرکت شما را صدچندان کرده است».
رئیس جامعه‌المصطفی ادامه داد: «داستان اسراییل و فلسطین، گرچه لایه‌های مختلف اسلامی، عربی و منطقه‌ای دارد، از ابعاد انسانی بزرگی نیز برخوردار می‌باشد. فلسطین و غزه، نماید مظلومیت همة عالم و مظلومان جهان است. فلسطین برای اعراب، مکانی استراتژیک، برای همسایگان، بحث منطقه‌ای و حساس و برای امت اسلام، مسئله‌‌ای بسیار مهم و راهبردی می‌باشد».
ایشان با طرح پرسشی مبنی بر این که «آیا بشر و وجدان‌های بشری می‌پسندد که بسیاری از انسان‌ها در آرامش و آسایش زندگی کنند، ولی چندمیلیون زن، مرد و کودک فلسطینی در شکنجه، عذاب و رنج باشند؟»، تصریح کرد: «دنیا و امریکا بدانند امروزه، به برکت انقلاب اسلامی و به راه افتادن این کاروان، ایران و همة مردم آزادة دنیا در کنار فلسطین هستند. دورة حملات یک‌جانبة اسراییل و حاکمیت آن در منطقه به سر آمده است. اکنون، حزب‌الله، حماس، جهاد اسلامی و ملت‌های بیدار جهان، در کنار مردم غزه هستند و ستم‌پیشگان و پشتیبانان آنها مطمئن باشند که مسیر ستمی که پایه‌های آن در کاخ سفید و قدرت‌های غربی قرار دارد، تداوم نخواهد یافت».
رئیس جامعه‌المصطفی، در ادامه، به نکاتی از منشوری اشاره نمود که جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با اسراییل صادر کرده است و گفت: «انقلاب اسلامی در کنار همة وجدان‌های بیدار، مواضع خود را اعلام می‌دارد؛ یکی از موارد مطرح‌شده در این منشور، برگزاری رفراندم عمومی با شرکت مردم فلسطین –در هر جای دنیا که باشند- است. مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، بارها، اعلام کرده‌اند که براساس قواعد و ضوابط بین‌المللی، باید رفراندمی با شرکت صاحبان فلسطین برگزار شود. ما –چه مسلمان و چه مسیحی- و همة ملت‌های دنیا، به نتیجة این انتخابات تن درخواهیم داد».
آیت‌‌الله اعرافی گفت:‌ «از دیگر موارد مورد درخواست جمهوری اسلامی ایران و همة آزادگان دنیا، رفع اشغال از مناطقی می‌باشد که اسراییل از لبنان، سوریه و فلسطین به اشغال خود درآورده است. اشغال، منطق حقوقی و بین‌المللی ندارد و اگر کسی بخواهد به برنامه‌‌های اسراییل تن دردهد، نقشه‌های جغرافیایی و ژئوپلتیکی دنیا باید تغییر نماید».
وی ادامه داد: «انجام تحقیق بی‌طرفانه و جامع دربارة ظلم‌هایی که امریکا و رژیم اسراییل بر ملت فلسطین، لبنان و تمام خاورمیانه روا داشته‌‌‌اند، از دیگر درخواست‌های ماست. امریکا و قدرت‌های غربی باید خسارت دهه‌های گذشته را به فلسطین، لبنان، اردن، مصر و خاورمیانه بپردازند و برنامة جامعی برای استقرار دولتی مردمی، شامل همة نیروهای مردمی و تمام ادیان و مذاهب در آن جا تدوین شود. همچنین زورگویان جهان خود را کنار بکشند. افکار جهانیان با نظرات جمهوری اسلامی ایران همراهی خواهد کرد».
رئیس جامعه‌المصطفی، با تأکید بر حقوق مظلومان عالم، ابراز کرد: «انقلاب اسلامی ایران، فراتر از نگاه‌های دینی، مذهبی و طایفه‌ای، برای همة مظلومان احترام قائل است. اسلام می‌گوید که ستم را باید ریشه‌کن نمود».
ایشان تصریح نمود: «این کاروان نمادی از وجدان‌های بیدار بشری است و پیشگام تحول بزرگی در جهان خواهد بود و پیام مبارزه با ستم را به جهانیان منتقل خواهد کرد. اکنون، حوزة علمیه و مراکز علمی قم و مراکز علمی-فرهنگی ایران با این کاروان اعلام همبستگی می‌نمایند».
آیت‌الله اعرافی، با بیان این که میلیون‌ها دل مشتاق همراه این کاروان است، بیان نمود: «شما در بهترین راه گام برداشته‌اید. حرکت بزرگ شما در تاریخ مبارزه با ستم ثبت خواهد شد».
رئیس جامعه‌المصطفی، با اشاره به این که انقلاب اسلامی ایران، با بیداری ملت و هوشیاری افکار عمومی، رژیم ستم‌شاهی دست‌نشاندة امریکا را کنار زد و معادلات جهانی را تغییر داد، گفت: «امروز هم بیداری مردم غزه، لبنان، فلسطین و همة ملت‌های دنیا، نویدبخش آینده‌ای عدالت‌خواهانه و سرشار از عدالت برای انسان‌ها خواهد بود».
ایشان، در پایان سخنان خود، اظهار داشت: «این کاروان درس مقابله با ستم و همبستگی بین‌المللی برای حل مشکلات بشر را به جهانیان خواهد داد».
در ادامة همایش، رئیس هندی کاروان اعزامی به غزه، در سخنانی، گفت: «همة پیامبران، پیام عدالت را به مردم ابلاغ کرده‌اند».
وی، دربارة اهداف سیاسی این کاروان ابراز داشت: «این کاروان، چهار هدف را برای خود برگزیده است: آزادی فلسطین، پایان محاصرة غزه، بایکوت کردن رژیم اسراییل و تحقق آسیای متحد».
ایشان، در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان این که اسراییل به دنبال تضعیف جوامع مسلمان در دنیاست، خاطرنشان ساخت: «اسراییل با استفاده از ترور و مطرح کردن وجوه خشونت‌بار از اسلام میان مسلمانان اختلاف می‌افکند».
رئیس کاروان اعزامی به سوی غزه، فلسطین را از مسائل اساسی و اولیة جهان کنونی برشمرد و فلسطین را خط مقدم مقابله به نظام امپریالیستی توصیف کرد. وی، در ادامه، افزود: «قدرت اسراییل رو به اضمحلال است. بایکوت اسراییل حتی در کشورهای غربی، اروپایی و امریکایی در حال شکل‌گیری می‌باشد. اسراییل حتی با برخورداری از حمایت امریکا، در شرایط بسیار وخیمی به سر می‌برد. پیش از این، امکان نداشت کسی در امریکا، بر ضد اسراییل سخن بگوید، ولی اکنون مقابلة یهودیان و کشورهای غربی با صهیونیسم در حال شکل‌گیری می‌باشد. قدرت نظامی اسراییل نیز پایان یافته است».
وی مورد تهدید قرار گرفتن مسجد‌الاقصی به دست اسراییل را نیز مورد توجه قرار داد و ضمن در خطر توصیف کردن این مسجد مقدس، بر نقش اساسی صهیونیست‌های مسیحی در همراهی با صهیونیست یهودی تأکید ورزید.
گفتنی است در حال حاضر، این کاروان بیش از هفتاد عضو از هفده ملیت آسیایی از قبیل هندی، پاکستانی، مالزیایی، اندونزیایی، ژاپنی، بحرینی، آذربایجانی و... و از مذاهب مختلف مانند هندو، مسلمان (شیعه و سنی)، مارکسیست و... دارد و در روزهای آینده، از مرز مصر، وارد غزه خواهد شد.