» English » فارسی
» Français » العربية
» Русский » اردو
 
صفحه اصلی > تشکیل شبکه بین المللی دانش آموختگان 
گروه خبر: «حجت­الاسلام والمسلمین حکیم الهی»، رئیس چهارمین گردهم­آیی دانش­آموختگان جامعه­المصطفی ، ارتباط جامعه المصطفی را با دانش آموختگان ضروری و بسیار مفید برشمرد.
به گزارش مرکز خبر و اطلاع­رسانی جامعه­المصطفی، ایشان ضمن خیرمقدم به مهمانان گرامی، توفیق در این گردهم آیی را از خدا مسئلت کرد. همچنین. از صاحبان فکر که دعوت المصطفی را قبول کردند و از راه های دور به وطن اصلی خویش تشریف آوردند، تشکر کرد
وی، با بیان این که مفتخریم که وابسته به شجره طیبه ای هستیم که در قله آن پیامبر و اهل بیت قرار گرفته است، ابراز کرد: «رأس این هرم این عزیزان هستند و اضلاع آن را فرزانگان حوزه علمیه تشکیل می دهند».
رئیس چهارمین گردهم آیی دانش آموختگان المصطفی افزود: «علی رغم قلع و قمع هایی که در طول تاریخ از سوی دستگاه های استبداد بر مهد پرورش دانشمندان رفته است، این مهد دانش صدها عالم متفکر و دانشمند فرهیخته و صاحبان اندیشه به جامعه بشر تقدیم کرده است که هر یک از آنان در حوزه مسئولیتی خود و درراه رسالت خود نقش آفرین بوده اند».
حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی اظهار داشت: «این حوزه از مسجد النبی آغاز و به جای جای جهان اسلام منتقل شد و در پایان به قم ختم گشت. قم را می توان آخرین سیر تطور و رشد و توسعه یافتگی حوزه های علمیه در تاریخ قلمداد کرد».
وی، با بیان این که قم به کانون تفکر و اندیشه تبدیل شده است که تمام صاحبان اندیشه و کمال به آن توجه ویژه دارند، بیان نمود: «زمانی که کلام ارزشمند از میان لبان صادق آل محمد صادر گردید و فرمودند که علم از قم به سراسر عالم انتشار می یابد، شاید معنای آن را کسی تا یک قرن پیش درک نمی کرد و فهم این حدیث شریف برای متولیان حوزه نیز مشکل بود، اما امروز می بینیم که این حدیث عینیت و تحقق یافته است».
رئیس چهارمین گردهم آیی دانش آموختگان جامعه المصطفی، ارکان این حدیث را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان ساخت: «در این حدیث، دو رکن وجود دارد: نخستین رکن آن، تبدیل شدن قم به پایگاه علم و معرفت و نیز توزیع علم و نشر آن به سایر اقطار عالم. قم به پایگاه دانش تبدیل شد. رکن دوم هم بر شانه های شما استوار شده است؛ شما ستون های استوار توزیع علم و اندیشه به سایر نقاط عالم هستید».
ایشان ادامه داد: «جامعه المصطفی افتخار می کند که در رکن دوم این حدیث، یکه تاز عرصه است و سهم وافری در این باره در حوزه علمیه دارد».
حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی، در بخش دیگری از سخنان خود، یکی از از ویژگی های این شجره طیبه را پیوستگی تاریخی این حوزه برشمرد و اظهار داشت: «این حوزه مبارک، با وجود پراکندگی جغرافیایی، اتصال تاریخی خود را در قرون گذشته حفظ کرده است».
وی، در ادامه، گفت: «ویژگی دوم این حوزه، انعطف پذیری آن است؛ این حوزه شریف، در ادوار مختلف و براساس ضرورت ها تغییر جغرافیایی داده است؛ زمانی مرکز این حوزه در مدینه بود و زمانی در کوفه. در دوره ای نیز بغداد، ری، جبل عامل، اصفهان و نجف پایگاه حوزه بودند و امروز مرکز اصلی این حوزه در قم مستقر شده است».
رئیس چهارمین گردهم آیی دانش آموختگان جامعه المصطفی ادامه داد: «ویژگی دیگر این شجره طیبه، مهاجرت دوست داران و مشتاقان فراگیری آموزه های ارزشمند اهل بیت(علیهم السلام) از شهرهای بزرگ و کشورهای دور و نزدیک به این کانون علم و اندیشه است».
ایشان افزود: «در هر زمان، بزرگان و اندیشمندان از کشورهای گوناگون برای فراگیری علم، به این کانون شریف و مبارک سفر نموده اند که موجب بالندگی این حوزه مقدس شده است. این مهاجرت ها موجب گسترش دامنه علوم و معارف اهل بیت به اقطار عالم گشته است. یکایک شما فرهیختگان و دانش آموختگان معرفت ناب، با بازگشت به کشورهای خویش و اقصی نقاط عالم، توانسته اید معارف اهل بیت(علیهم السلام) را به سراسر عالم منتشر کنید. امروزه، علم اسلام ناب محمدی بر دوش شما استوار می باشد».
حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی، با اشاره به روند اهمیت دادن به دانش آموختگان در مراکز علمی و دانشگاهی دنیا، ابراز داشت: «از دهه 1970م، اهمیت ارتباط دانش آموختگان در کانون توجه مراکز علمی و پژوهشی قرار گرفته و مقالات زیادی نوشته شده است. ارتباطات دانش آموختگان به عنوان یکی از مؤلفه های مهم در رنکینگ دانشگاهی قرار گرفته است، به این معنا که هر دانشگاهی که ارتباط بیشتری با دانش آموختگان خود داشته باشد، رتبه بهتری خواهد داشت و در سطح بالاتری دسته بندی می شود».
وی افزود: «به موازات آن، مؤسساتی با نام انجمن دانش آموختگان یا اسامی دیگر تأسیس شده است که مهم ترین مأموریت آن، شناسایی علایم مشترک دانش آموختگان آن مجموعه بوده است تا بتواند با فعالیت های بیشتر، ارتباط خود را با این عزیزان مستحکم نمایند».
حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی تصریح نمود: «در این بخش، نگاه مراکز علمی، نگاه توسعه ای است؛ از این رو، همواره، مسئولان هر دانشگاه برای خود چندین مشاور در حوزه دانش آموختگان انتخاب می نمایند».
رئیس چهارمین گردهم آیی دانش آموختگان جامعه المصطفی گفت: «در این نگاه جدید، سه محور اساسی وجود دارد: 1. خدمات دانشگاه به دانش آموختگان: فعالیت های دانشگاه در زمینه خدمت رسانی به دانش آموختگان، عبارت است از صدور کارت دانش آموختگان، اختصاص ایمیل مادام العمر برای دانش آموختگان، برگزاری گردهم آیی دانش آموختگان و ارائه خدمات علمی رفاهی و دانش افزایی به آنان؛ 2. خدمات دانش آموختگان به دانشگاه: حوزه هایی همچون برقراری ارتباط مشترک بین این دو و انجام امور داوطلبانه توسط دانش آموختگان. این عزیزان می توانند در کارهای داوطلبانه حاضر شوند و به دانشگاه مادر خدمات ارائه کنند.
فعالیت برای پذیرش دانشجویان جدید و ارائه مشاوره به داوطلبان تحصیل در دانشگاه مزبور نیز از این موارد به شمار می رود؛ 3. خدمات دانش آموختگان به یکدیگر و ارتباط آنان با هم».
وی در توضیح محور سوم ارتباطی اظهار داشت: «هر یک از شما زمانی را در مهد دانش گذرانده و بنیان های صداقت و دوستی را با یکدیگر پایه ریزی کرده اید. امروز می طلبد در این باره، با یکدیگر ارتباط و در زمینه مشاوره های علمی و تبلیغی، با حوزه های رسانه ای همکاری داشته باشید و برای علم و اندیشه بکوشید و در این باره نیز با هم مساعدت نمایید».
ایشان گفت: «جامعه المصطفی و مسئولان آن می دانند که این حوزه مبارک از پیشینه فاخری برخوردار است و در رأس آن پیامبر(ص) و ائمه(علیهم السلام) و پیرو آنان، علمای بزرگی هستند. ما وابسته به چنین تراث گرانبهایی هستیم و امروز نتایج تلاش آنان در دستان شما قرار دارد. همچنین المصطفی می داند که بزرگ ترین سرمایه و باارزشترین ذخیره ای که در اختیار دارد، دانش آموختگان است؛ از این رو، سعی کرده آنان را حمایت نماید و نقش آفرینی دانش آموختگان را افزایش دهد تا این عزیزان نیز در انجام رسالت اصلی جامعه المصطفی، که ترویج اسلام ناب می باشد، سهیم باشند».
رئیس چهارمین گردهم آیی دانش آموختگان تصریح کرد: «این گردهم آیی نیز به همین منظور برپا شده است. در این گردهم آیی اهداف مختلفی را پی می گیریم. از اهداف ما، تقویت روحی و معنوی دانش آموختگان، برقراری ارتباط روحی با آنان و بسترسازی ارتباط هدفمند با این عزیزان و نیز زمینه سازی تشکیل انجمن دانش آموختگان در محل های مأموریت شما می باشد».
وی بیان کرد: «امسال، با عنایات خدا و توجهات ویژه امام زمان(عج)، چهارمین گردهم آیی با حضور 54 نفر از فرهیختگان و اصحاب رسالت الهی، از 45 کشور از شانزدهم تا بیست و ششم دی برگزار می شود
حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی، در ادامه سخنان خود، به برنامه های گردهم آیی اشاره کرد و در این باره خاطرنشان ساخت: «برای شرکت کنندگان عزیز، برنامه های متنوعی در نظر گرفته شده است: شش برنامه علمی، سیزده برنامه زیارتی، چهار برنامه تفریحی، نه برنامه آشنایی متقابل جامعه المصطفی و دانش آموختگان و شش نشست کاری با نهادهای همسو».
ایشان تأکید نمود: «نگاه ما در این گردهم آیی به اصالت حوزه ای، نگاه راهبردی و عمیق می باشد. امیدواریم در ادامه و در آینده ای نزدیک، با تشکیل شبکه بین المللی دانش آموختگان، به منویات رئیس جامعه المصطفی جامه عمل بپوشانیم».
حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی، در بخش دیگری از سخنانش، ابراز کرد: «حاضران و دعوت شدگان به این گردهم آیی، شماری از مدیران حوزه های علمیه اند. گروهی از این عزیزان نیز مترجمانی صاحب اثر، تألیف هستند و به تولید فکر و اندیشه می پردازند. گروهی نیز به فعالیت های رسانه ای و تولید نرم افزار اشتغال دارند و بعضی از بزرگوارانی که در خدمتشان هستیم، به امامت جمعه و جماعت و نیز چاپ و نشر کتاب مشغول اند».
وی از ویژگی های چهارمین گردهم آیی دانش آموختگان جامعه المصطفی را افزایش 48 درصدی تعداد مهمانان و ملیت های مختلف برشمرد و اذعان نمود: «یکی از مهم ترین برنامه های بین المللی جامعه المصطفی، نشست دانش آموختگان می باشد. در این نشست فرهیختگانی بزرگ و عزیز از 45 کشور حضور دارند».
ایشان، در پایان سخنان خود، از دانش آموختگان حاضر در این گردهم آیی خواست به برنامه های در نظر گرفته شده توجه داشته باشند و از آنها استفاده نمایند.