ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٠ ارديبهشت ١٣٩١      ساعت: ٠٩:٠٠        شماره خبر: ١٧٧١٠          پرینت
جامعه المصطفی واحد كابل در یک نگاه

جامعه المصطفی واحد كابل در یک نگاه

گروه گزارش: جامعه المصطفی واحد كابل، طی گزارشی به نحوه تشکیل، فعالیت و ارائه خدمات طی فعالیت یک ساله واحد آموزشی المصطفی به عنوان یک واحد آموزش عالی در کابل پرداخت.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، جامعه المصفی العالمیه که یک نهاد دینی و علمی در عرصه بین الملل است، با لطف و عنایت خداوند سبحان و با برخورداری از پشتوانه علمی و معنوی و با درک صحیح از نیازهای علمی و پژوهشی امت مسلمان و مجاهد افغانستان، به ویژه جوانان تشنه دانش، در راستای نشر و تعمیق معارف اسلامی و بازیابی عزت و عظمت تمدن اسلامی، با مجوز رسمی از وزارت تحصلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان، اقدام به تاسیس واحد آموزشی المصطفی در کابل نموده است.

بر اساس این گزارش، آیت الله اعرافی در سفری به افغانستان طی نامه ای به وزیر محترم تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان، تمایل جامعه المصطفی را نسبت به راه اندازی و تاسیس یک واحد دانشگاهی اعلام نمودند که با پیگیری جدی و مستمر حجت الاسلام والمسلمین محامی ریاست جامعه المصطفی در افغانستان و سفارت جمهوری اسلامی ایران کلیه مراحل قانونی واحد آموزش المصطفی به عنوان یک واحد آموزش عالی ثبت و مجوز آن از وزارت نحصیلات عالی افغانستان دریافت شد.

در این گزارش آمده است، این واحد آموزشی همزمان با میلاد مسعود عالم آل محمد(ص)، حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) در تاریخ 17 مهر 1390 فعالیت علمی و آکادمیک خویش را در کابل با حضور شخصیت‌های علمی، سیاسی و اجتماعی از جمله سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران، نمایندگان پارلمان، رهبران جهادی، نهادهای مدنی، رسانه‌ها و ... به صورت رسمی آغاز نمود.

شایان ذکر است جامعه المصطفی واحد افغانستان گزارش خود را به صورت تفصیلی در پنج بخش « تبلیغات، پذیرش و آزمون، افتتاح رسمی، گزارش سمستر(ترم) اول، شمیم حضور، دستاوردها و پیشنهادات» منتشر نموده است.

شایان ذکر است در این گزارش قسمتی از نامه آیت الله اعرافی خطاب به وزیر محترم تحصیلات عالی افغانستان، تصویری از تفاهم نامه بین دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه و وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان و تصوری از جواز سرمایه گذاری‌های خصوصی(آیسا) و سند ثبت رسمی نهادهای تحصیلی عالی خصوصی برای ثبت و راه اندازی این واحد آموزشی آمده است.

جامعه المصطفی در بخش اول گزارش خود (تبلیغات، پذیرش و آزمون) آوره است؛ تبلیغات برای پذیرش محصل از 20 تیر ماه تا 20 مرداد ماه به وسیله بروشور، پوستر، بنر و فلکسی، کلیپ تلویزیونی و .. در کابل صورت گرفت و بیش از 1000 نفر جهت آگاهی و ثبت نام به جامعه المصطفی مراجعه کردند.

این گزارش اشاره ای به فعالیت‌های علمی و آموزشی معاونت آموزش شده و مقدمات و فعالیت‌های قبل از برگزاری آزمون را بیان کرده است.

در این گزارش امده است؛ ثبت نام به صورت رسمی در شهر کابل، مزار شریف و هرات صورت گرفت و جهت شناسایی، تسهیل و تسریع امور مربوط به دانشجویان، فرم ثبت نام با خصوصیات «مشخصات فردی، مشخصات تحصیلی، انتخاب رشته، وضعیت جسمانی، وضعیت خانوادگی، معرف، مدارک مورد نیاز، آدرس و سوالات عمومی در زمینه سوابق تحصیلی، مهارتی، فرهنگی و ...» طراحی شد.

 این گزارش تعداد مراجعه کنندگان برای ثبت نام در مقطع کارشناسی(لیسانس) را 500 نفر و کارشناسی ارشد(ماستری) را650 نفر ذکر کرده که برای اطلاع رسانی شفاف و کمک به داوطلبان، دفترچه راهنمای پذیرش فراهم شده که حاوی نکات و اطلاعاتی چون « اعلام 11 رشته در مقطع کارشناسی و 8 رشته برای کارشناسی ارشد، شرایط پذیرش، اولویت‌ها، مدارک مورد نیاز، زمان و مکان ثبت نام، ضوابت و مقررات آزمون، زمان و مکان آزمون و ... » می‌باشد.

در ادامه این گزارش به تعداد کل شرکت کنندگان در آزمون اشاره شده و به تعداد رشته‌های برگزار شده در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پرداخته شده و آمده است در مقطع کارشناسی 3 رشته معارف اسلامی و حقوق(خواهران و برادران)، معارف اسلامی و اقتصاد، علوم تربیتی(گرایش تکنولوژی آموزشی) و درمقطع کارشناسی ارشد؛ تفسیر و علوم قرآن، فقه قضایی، حقوق جزا و جرم شناسی، مدیریت اموزشی و مدیریت دولتی در واحد آموزش عالی المصطفی ارائه شده است.

این گزارش می‌افزاید، برای برگزای آزمون منظم و دقیق، فعالیت‌هایی چون «طراحی و تهیه سوالات توسط اساتید و مسئولان واحد آموزشی در مقطع کارشناسی، انتخاب نمونه سوالات برخی از رشته‌ها از واحد جذب و پذیرش ستاد، طراحی و تهیه سوالات متناسب رشته‌ها و مذهب داوطلبان توسط اساتید و مسئولان واحد اموزشی، تهیه دفترچه سولات حاوی 150 سوال تستی(چهارگزینه ای) برای کارشناسی و 100 سوال چهار گزینه ای برای کارشناسی ارشد در زمیه دینی، علوم اجتماعی، ریاضیات، علوم طبیعی، زبان و ادبیات و اطلاعات عمومی, تهیه 11 نوع کلید برای تصحیح پاسخنامه‌های امتحانی رشته‌های مختلف و ... » انجام شده است.

در این گزارش آمده است؛ این آزمون در روز پنجشنبه 17 شهریورماه 1390 از ساعت 9:30 دقیقه لغایت 11:30 به مدت 120 دقیقه برگزار گردید که نتیجه آزمون کتبی کارشناسی پس از 24 ساعت از برگزاری آزمون، اعلام و همچنین نتیجه آزمون مقطع کارشناسی ارشد در کمتر از 48 ساعت در اختیار داوطلبان قرار گرفت و به دنبال آن، دعوت به مصاحبه شدند که از مجموع شرکت کنندگان در آزمون تعداد 139 نفر پذیرفته شدند.

در فصل دوم این گزارش به برنامه‌هایی چون « گزارشی اجمالی از برنامه‌های اجرا شده در مراسم، گزارش تصویری همراه با قسمت‌هایی از سخنرانی، گزارش افتتاحیه از نگاهی دیگر، بازتاب خبری مراسم افتتاحیه در رسانه‌ها و سایت‌ها » که بعد از نهایی شدن پذیرش و برنامه ریزی برای مراسم افتتاحیه صورت گرفته شده اشاره نموده است.

شایان ذکر است مراسم افتتاحیه با حضور آیت الله محسنی و آیت الله صالحی مدرس، جمعی از نمایندگان و مسئولان افغانستان و ایران و نمایندگانی از جامعه المصطفی، مسئولان و اساتید این واحد اموزشی، محصلان خواهر و برادر در این واحد با حضور اصحاب رسانهای از کشوهای ایران و افغانستان در تالار خاتم النبیین (ص) برگزار شد.

در بخش بعدی این گزارش اشاره ای به معرفی وظایف و اهم برنامه‌ها و فعالیت‌های معاونت‌های آموزش، پژوهش، اداری مالی و معاونت فرهنگی و تربیتی نموده است.

این گزارش در بخش چهارم خود با نام «شمیم حضور» اشاره ای به حضور مسئولان محترم جامعه المصطفی و شخصیت‌های علمی و سیاسی ایران و افغانستان در این واحد آموزشی طی برگزاری آزمون و مراسم افتتاحیه در آن پرداخته است

در بخش پایانی این گزارش اشاره ای به دست آوردهای واحد آموزش عالی المصطفی طی فعالیت یک ساله خود به عنوان نهالی نوپا در عرصه‌های علمی و پژوهشی پرداخته و به ارائه پیشنهاداتی برای هر چه بهتر شدن فعالیت‌ها و استفاده بهینه از امکانات برای رسیدن به اهداف جامعه المصطفی پرداخته است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل