خانواده ها
نسخه چاپی ©2017 miu.ac.ir

امور خانواده ها

دست‌يابي به اهداف فرهنگي ـ تربيتي مرکز امورطلاب و خانواده‌ها با توجه به گستره مخاطبان در سطوح مختلف تحصيلي و سني و نيز شرايط دسترسي خانواده‌ها به امکانات فرهنگي و تربيتي موجب شد، اداره فرهنگي ـ تربيتي معاونت امورخانواده برنامه‌هاي فرهنگي و قرآني خود را در قالب‌هاي متنوع پيگيري کند. کانون فرهنگي همسران و کانون قرآن نورالهدي در مجتمع شهيد بهشتي با برنامه‌هايي نظير مسابقات قرآني، کتاب‌خواني، برنامه‌هاي مناسبتي در اعياد مذهبي و سوگواري‌هاي اهل بيت:، تهيه کتاب‌هاي کودکان و خردسالان با موضوعات و اشعار قرآني، راه‌اندازي بانك نرم‌افزار، تکثير و توزيع نوار و نرم‌افزارهاي قرآني، برگزاري جلسات ادواري روخواني و روان‌خواني قرآن بين قرآن‌آموزان فعاليت مي‌کنند. شناسايي و حمايت از انجمن‌هاي مليتي و ارائه خدمات فرهنگي از ديگر برنامه‌هاي اين اداره است.

 

ورزش

ورزش نه فقط يک تفريح سالم بلکه نياز ضروري انسان سالم است. اداره فرهنگي ـ تربيتي با برگزاري دوره‌هاي آموزشي و مسابقات ورزشي و توسعه و تجهيز سالن‌هاي ورزشي مجتمع‌ها، تلاش دارد زمينه مناسبي براي همه علاقمندان رشته‌هاي ورزشي نظير فوتبال، شنا، تيراندازي، بدن‌سازي، ورزش‌هاي رزمي و... فراهم کند. سالن ورزشي مجتمع شهيد بهشتي با امکانات ورزشي متنوع هر روزه شاهد حضور د‌ه‌ها ورزشکار ساکن مجتمع‌ها و سطح شهر است. استقبال طلاب، فرزندان و همسران در مقاطع متفاوت سني، حکايت از علاقه و نياز جدي آن‌ها به امر ورزش دارد. تاکنون چندين دورهٔ آموزشي و مسابقه داخلي و سراسري در رشته‌هاي ورزشي برگزار و ورزشکاران شاخص شناسايي شده‌اند.

 

مسابقات

آموختن دانش و هنر اگر با محک تجربه سنجيده نشود نمي‌تواند توانايي دانش‌پذير را افزايش دهد. مسابقه سالم و رقابت علمي در شرايط عادلانه و آرام يکي از بهترين راه‌هاي سنجش توانايي و نيز معيار موفقيت تلاش‌هاي آموزشي انجام شده است. اداره فرهنگي با برگزاري مسابقات قرآني، معارفي، کتاب‌خواني، هنري و... با تشويق همسران و فرزندان تلاش مي‌کند در کنار فعاليت‌هاي اداره آموزش، مکمل مناسبي براي ثمر دادن فعاليت‌ها و برنامه‌هاي مرکز امورطلاب و خانواده‌ها باشد. اين مسابقات به صورت فصلي و دوره‌اي در طول سال بين خانواده‌ها برگزار مي‌شود و جوايز نفيسي براي تشويق و ايجاد انگيزه به برگزيدگان اعطا مي‌شود. استقبال فرزندان خصوصا از مسابقات نقاشي و هنري زمينه مناسب توسعه اين برنامه‌ را نشان مي‌دهد.

 

 

اردوها

سفر يکي از مهم‌ترين راه‌هاي شناخت خالق و مخلوقات است. ايران اسلامي سرزميني شگفت‌انگيز است که جاذبه‌هاي گردشگري سياحتي و مذهبي را در کنار هم دارد. زيارت بقاع متبرکه و سياحت در آفاق چهار فصل استان‌هاي مختلف، بستر مناسبي براي اهداف فرهنگي و تربيتي نيز هست. زيارت بارگاه امام رضا7 آرزوي شيعيان جهان است. شوق زيارت اين امام همام رنج سفر را بر علاقمندان هموار مي‌کند و غم غربت همه عالم در لحظاتي کنار ضريح امام غريب بودن، از يادها مي‌رود. اردوي ساليانه زيارت بارگاه امام هشتم تابستان هر سال با شور و اشتياقي وصف‌ناشدني و بياد ماندني برگزار مي‌شود. با توجه به استقبال هميشگي طلاب محترم و محدوديت سهميه ساليانه، همه ساله براي مدارس علميه سهميه خاصي درنظر گرفته مي‌شود تا همه شيفتگان حضرت از اين فيض بهره‌مند شوند. نوشته‌ها و خاطره‌هاي طلاب و همسران و فرزندان از روزهاي زيارت در اردوي مرکز امورطلاب و خانواده‌ها، گوياي اين اشتياق است و شوق مجريان برگزاري اردو را نيز علي‌رغم مشقت‌ها، دوچندان مي‌کند.

علاوه بر اين، اردوهاي يک و چند روزه‌ به ساير نقاط ديدني و مذهبي ايران، در قالب گروه‌هاي مليتي و سني و در ادامه فعاليت‌هاي اداره فرهنگي و تربيتي انجام مي‌شود.

 

نشريات

يکي از مهم‌ترين اهداف مرکز امورطلاب و خانواده‌ها ارتباط جدي و دوسويه با خانواده‌هاست که بخشي از آن با انتشار نشريات شميم مهر (ويژه خانواده) و جوانه (ويژه فرزندان) دنبال مي‌شود. اين نشريات دعوت عام از همه مخاطباني است که صاحب فکر، ذوق و علاقه، يا قلمي براي نوشتن هستند و مايلند ديگران را نيز از داشته‌هاي خود بهره‌مند کنند.

مرکز با انتشار اين نشريات اهدافي مثل آشنايي خانواده‌ها با معارف اسلام ناب محمدي(ص) و مکتب اهل بيت(ع)، تبليغ فرهنگ و ارزش‌هاي انقلاب اسلامي به عنوان مهم‌ترين و اصلي‌ترين پايگاه اسلام در جهان و تعريف هويت زن، کودک و نوجوان مسلمان بدون در نظر گرفتن اصالت‌هاي نژادي و قومي را دنبال مي‌کند.

اطلاع‌رساني برنامه‌ها و خدمات معاونت‌هاي مختلف مرکز، تشويق و پرورش خلاقيت­ها و توانايي­هاي خوانندگان و استفاده از مطالب آن‌ها در نشريه، افزايش مهارت­هاي خواندن و نوشتن به زبان فارسي، معرفي محصولات فرهنگي مناسب، راهنمايي و حل مشکلات، ارائه مشاوره، و... از مهم‌ترين عناوين نشريه شميم مهر است.

معاونت امداد و سلامت نيز نشريه نداي سلامت را با اهداف تربيتي و مشاوره‌اي براي مخاطبان خود منتشر مي‌کند.

 

ديدارها

يکي از برنامه‌هاي مرکز امورطلاب و خانواده‌ها ارتباط نزديک و رو در رو با طلاب و خانواده­هاي محترم است تا بتواند در برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري‌ خود با توجه به واقعيت‌ها و مسائل جدي خانواده‌ها، نگاهي دقيق و عملي داشته باشد. بر اين اساس مرکز امورطلاب و خانواده‌ها با عنايت به رهنمود حجت الاسلام والمسلمين اعرافي رياست محترم جامعةالمصطفي9 العالميه، به ديدار از طلاب و حضور در جمع خانواده‌ها توجه ويژه‌اي مي‌کند. اين ديدارها با حضور مدير مرکز، معاونين و مديران مجتمع‌هاي مسکوني انجام مي‌شود. در برخي از ديدارها مديران ارشد المصطفي9 نيز حضور مي‌يابند.

اداره فرهنگي ـ تربيتي با هدف‌مندي و ساماندهي ديدارها با اولويت دادن به طلاب و خانواده‌هاي نخبه، ايجاد ارتباط معنوي و عاطفي با مليت‌هايي که کمتر با مرکز ارتباط دارند و ديدار از بيماران مي‌کوشد ضمن پيگيري مشکلات و موضوع‌هاي مطرح شده، پاسخي قانع‌کننده به طلاب محترم ارائه شود. همچنين جلسه‌هايي با برخي از مليت‌ها به صورت گروهي برگزار شده و مشکلات خانواده­ها در فضايي صميمي ‌و عاطفي، بررسي مي‌شود.

 

 

هميار خانواده

زندگي در مهاجرت براي خانواده طلاب محترم غيرايراني ناملايماتي بوجود مي‌آورد؛ اين مسأله مي‌تواند نهاد خانواده را آسيب‌پذير کرده و مانعي جدي در راه تحصيل بوجود آورد. هميار خانواده طرحي براي ارتباط دلسوزانه، صميمانه و دوستانه‌تر با اين خانواده‌هاست تا گامي در رفع مشکلات جسمي، روحي، رواني، اجتماعي، اقتصادي و تربيتي آن‌ها برداشته و با اطلاع‌رساني مناسب به مسئولين مربوطه، براي پي‌گيري و حل مشکلات آن‌ها اقدام مؤثري انجام شود.

هميار خانواده فردي است با اطلاعات و تجربيات کافي که سعي مي‌کند در ارتباطي صميمانه و دلسوزانه با خانواده‌ها، وضعيت جسمي، روحي، اجتماعي، اقتصادي و... همسران و فرزندان آن‌ها را بررسي و در بهبود آن همياري کند.

اين طرح اهدافي از قبيل وضعيت‌سنجي خانواده‌هاي طلاب شامل اطلاع دقيق و مناسب از وضعيت و کيفيت زندگي، مشکلات، نيازمندي‌ها و توانمندي‌هاي آنان؛ استفاده اين اطلاعات در برنامه‌ريزي‌؛ بررسي بازخورد کيفيت و تأثير عملکرد مجريان طرح‌هاي قبلي؛ زمينه‌سازي براي پيشگيري و برطرف کردن برخي مشکلات و معضلات خانواده‌ها و برآوردن نيازهايشان در حد امکان؛ اطلاع‌رساني مناسب به خانواده‌ها درباره امکانات و ظرفيت‌هاي موجود و قابل استفاده در مرکز امورطلاب و خانواده‌ها و جامعةالمصطفي(ص)را دنبال مي‌کند.

همياران با ثبت مشاهدات و نتيجه بررسي‌هاي کارشناسانه خود در فرم‌هاي مربوطه و ارائه گزارش و اطلاعات ثبت شده به مسئول طرح، نتايج فعاليت خود را براي تصميم‌گيري به مسئولان ارائه مي‌دهند.

 

همايش بانوان جهان اسلام

زنان دانش‌پژوه در محيط علمي و حوزوي همواره با يکي از اصلي‌ترين مسائل امروز جهان اسلام يعني هويت زن و نقش و وظايف او در خانواده و جامعه مواجه‌اند. کانون خانواده محور سعادت انسان است و رشد و پيشرفت همسر و فرزندان در گرو آگاهي و تعالي زن است. اما سوالات اساسي و بي‌پاسخي در اين حوزه وجود دارد که هر روز بر ابعاد علمي و اجتماعي آن افزوده مي‌شود. همسران طلاب غيرايراني از آن رو که در بازگشت به کشور خود بايد در شرايط متفاوتي از هويت و اعتقاد خود دفاع کنند، بيش از ديگران با چنين پرسش‌هايي روبرويند. مرکز امور‌طلاب و خانواده‌ها در برنامه‌هاي خود با توجه به اهميت توليد و خلاقيت انديشه کوشيده است با طرح مباحثي، فراگيران را به انديشيدن و نوشتن در اين موضوعات تشويق کند. به همت اداره فرهنگي ـ تربيتي مرکز امورطلاب و خانواده‌ها، تاکنون هفت دوره همايش بانوان جهان اسلام برگزار شده است. در اين همايش‌ها طلاب خواهر غيرايراني و همسران طلاب محترم، با ارائه ده‌ها مقاله حضور فعالي يافته‌اند. دبيرخانه دائمي اين همايش در طول سال فعال است تا ضمن رايزني با مراکز فعال امورزنان در کشور، برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشي را براي همسران و طلاب خواهر پژوهشگر و نويسنده با حضور اساتيد و پژوهشگران فعال امورزنان برگزار کند. موضوعات هر دوره در فراخوان عام به اطلاع دانش‌پژوهان مي‌رسد.

 

 

 

saja

سامانه جامع آموزش

sampa

سنجش و پذیرش

sampa

کتابخانه

sampa

نشریات