» English » فارسی
» Français » العربية
» Русский » اردو
 
صفحه اصلی >  پژوهشی > امور محققان 

اهمیت تحقیق و پژوهش علمی بر کسی پوشیده نیست. اصولا ً هدف اصلی، یا دست کم یکی از اهداف اصلی سازمان‌های آموزشی در هر جامعه‌ای، پرورش پژوهشگر و محقق است. هر سازمان آموزشي و پژوهشي با مؤلفه‌هايي چون تعداد پژوهشگران و ميزان آثار علمي توليد شده در آن مجموعه مورد ارزيابي و رتبه­بندي قرار مي‌گيرد،به همین دلیل شناسایی، رتبه‌بندی، دانش‌افزایی و حمایت مادی و معنوی پژوهشگران را یکی از وظایف اصلی خود دانسته و همه تلاش خود را جهت شناسایی، حفظ، هدایت و ارتقای پژوهشگران خود به کار می‌بندد.

یکی از کارهای مهمی که در معاونت پژوهش جامعه المصطفی نجام می‌شود، سامان‌دهی هرچه بیشتر به امور پژوهشگران، برطرف ساختن مشکلات آنان و کمک به توفیق روزافزون پژوهشگران می‌باشد. بدین منظور واحد امور محققان که زیر نظر اداره کل دفتر پژوهشگران و مراکز پژوهشی فعالیت می‌نماید، وظایفی را در راستای سیاست‌های کلی جامعه المصطفی (ص) عهده‌دار می‌باشد.

از جمله این وظایف می‌توان موارد ذیل را نام برد:

1. استعدادیابی پژوهشگران غیر ایرانی، طبقه‌بندی و تهیه بانک اطلاعاتی محققان در این زمینه؛

2. شناسايي، جهت‌دهي و حمايت مؤثر از محققين و مترجمين از ميان طلاب و فارغ‌التحصيلان المصطفي؛

3. حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی از پژوهشگران،

4. اهتمام خاص به موضوع دانش‌افزایی و محقق‌پروری و برگزاری دوره‌های ارتقاء پژوهشی؛

5. تربيت محققان و پژوهشگران ممتاز بين‌المللی در ابعاد و تخصص­های مختلف؛

6. شناسايي و توجه ویژه به نخبگان پژوهشی المصطفی در خارج از کشور و ارائه طرح هايي جهت جذب و همكاري آنان؛

7.حمایت از طرح‌ها و فعالیت‌های پژوهشی منطبق بر نیازهای فکری، اجتماعی و فرهنگی منطقه و جهان اسلام؛

8. تشویق و ترغیب محققان جهت ارائه اثر پژوهشی در همایش‌ها و جشنواره‌های علمی ـ پژوهشی داخل و خارج؛

10. تعمیق و تقویت روحیه اندیشه‌ورزی و پژوهشگری در میان طلاب و فارغ‌ا‌لتحصیلان المصطفی؛

اما در بخش پشتیبانی و حمایت پژوهشگران می‌توان گفت که حمایت جامعه المصطفی (ص) از پژوهشگران شامل حمایت‌های مادی و معنوی می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1. اهدای بن‌کارت خرید کتاب

2. تکریم پژوهشگران

3. برگزاری نکوداشت پژوهشگران برتر

4. ارائه خدمات به پژوهشگران: از جمله: معرفي جهت تمديد اقامت، هزينه مسكن، هزينه تحصيلي، مساعده و معرفي به مراكز اعطا كننده تسهيلات، هزینه سفر و ....

5. حمایت از محققان و پژوهگشران خارج از کشور

6. ارزیابی و ساماندهی آثار پژوهشگران: از جمله: فهرست نویسی آثار، تجمیع و متمرکز نمودن آثار، تهیه نمایه آثار، راه‌اندازی نمایشگاه آثار

7. تدوین آیین‌نامه امور محققان: با توجه به عدم وجود وحدت رویه در ارزیابی، پشتیبانی و ارائه خدمات به محققان و پژوهشگران در میان مراکز صفی ضرورت تدوین آیین‌نامه احساس می‌شد.

8. تدوين نرم­افزار ساماندهي امور محققان توسط بخش ITجامعة المصطفي طبق آيين نامه تدوين شده: اين نرم فزار امكانات بسيار خوبي در بحث ارزيابي، رتبه بندي، گزارش‌گيري، و ارائه خدمات به پژوهشگران دارد.